Szanowni Państwo

W imieniu Dyrekcji, Prezesa i całego Grona Pedagogicznego witam bardzo serdecznie na stronie internetowej naszej Polskiej Szkoły Sobotniej Milford.

Nasza szkoła naucza i propaguje język polski oraz polską kulturę od wielu lat. Powstała w 1985 roku i działa nieprzerwanie do chwili obecnej. Więcej informacji na temat szkoły znajdą państwo pod zakładką Historia Szkoły.

Wielu absolwentów naszej szkoły opuściło ją ze wspaniałymi wynikami z egzaminów z języka polskiego na poziomie GSCE oraz A Level. Te wyniki w wielu wypadkach zaważyły na otrzymaniu miejsc na Uniwersytetach w UK, oraz w wyborze późniejszej kariery zawodowej. Firmy zatrudniające nowych pracowników bardzo cenią znajomość języków obcych, włącznie z językiem polskim, zwłaszcza w świetle przynależności Polski do Unii Europejskiej.

Patronem naszej szkoły jest SP. Pan Tadeusz Czuchnicki, wieloletni Prezes Parafii Milford oraz Prezes nieistniejącego już Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Hrabstwie Surrey, (Koła SPK Nr 107). Sztandar tego Koła do dzisiejszego dnia znajduje się w Domu Parafialnym w Milford i jest używany na wielu uroczystościach państwowych i religijnych. Pan Tadeusz byl wielkim, powojennym polskim patriotą, oddanym działaczem społecznym i niezastąpionym opiekunem naszej szkoły.

Cześć Jego Pamięci!

Nie tylko nasza szkoła, ale również i nasza Polska Parafia w Milford zawdzięcza Panu Tadeuszowi bardzo wiele w integracji naszego społeczeństwa, utrzymaniu i rozbudowie Domu Parafialnego w Milford przy oddanej współpracy całego powojennego polskiego środowiska skupionego w okolicach Godalming, Milford i Horsham. Bez ich wysiłku i pomocy finansowej nasz Dom Parafialny prawdopodobnie by nie istniał. Piszę o tym dlatego, aby pamięć o społeczeństwie z okresu po Drugiej Wojny Światowej nie zaginęła, oraz aby nowe pokolenia kontynuowały godnie to wielkie zadanie jakie zawsze stało i nadal stoi przed polskim społeczeństwem żyjącym poza granicami Ojczyzny.

Nasza szkoła jest organizacją niedochodową. Opłaty pobierane za naukę są w całości przeznaczone na wynajem budynku oraz utrzymanie szkoły.

Szkoła jest zrzeszona w Polskiej Macierzy Szkolnej w Wielkiej Brytanii, która jest organizacją charytatywną, organizującą szkolenia nauczycieli, konferencje dla młodzieży i nauczycieli, oraz ustalającą programy nauczania języka polskiego w Szkołach Sobotnich. Jest także łącznikiem z Ministerstwem Oświaty i Edukacji UK oraz z Ministerstwem Edukacji i Rządem Polskim.

Gorąco zachęcam państwa do zapisywania swoich dzieci i młodzieży do naszej Szkoły. Dajmy naszym dzieciom, wnukom i wszystkim nastolatkom co chcą się uczyć, szansę lepszego poznania naszego języka polskiego, kultury i tradycji naszych przodków.

Dwujęzyczność to prawdziwy skarb, umiejętność którą należy pielęgnować i być z niej dumnym!

Do miłego zobaczenia w szkole!

Zofia

Dr mgr inż. Zofia Luklinska